Miejskie Robótki

Nurt urban knitting lub inaczej yarn bombing to rodzaj sztuki ulicznej polegającej na ozdabianiu włóczkowym grafitti wszelkich elementów miejskich. Włóczką czy dzianiną da się cierpliwie otulić większość słupów, drzew, ławek czy latarni.

Można wydziergać szaliki czy getry pomnikom czy też umieścić kwiaty na płotach. Zachwycające są szydełkowe owoce czy kolorowe kule pozawieszane zimową porą na gołych gałęziach krzewów i drzew. Zadziwiają duże instalacje lokomotyw czy aut. Jedyną granicą jest pracochłonność projektów jak i pomysłowość w zakresie tematyki, koloru i wzornictwa.

Zainteresowanych odsyłamy do bogatej grafiki u Wujka Gogle jak i stron artystek tworzących te cuda. Jako przykład niech posłużą prace artystki polskiego pochodzenia Pani Agaty Oleksiak – chociażby instalacja byka na Wall Street czy lokomotywa w łódzkiej manufakturze.

Miejskie Robótki rozumiane jako aktywność artystyczno-kulturalna symbolizuje integrację, ocieplenie J wzajemnych relacji, tolerancję oraz umiejętność współdziałania.

Projekt Miejskie Robótki jest kolejną odsłoną Stowarzyszenia Choszczno plus Operacja Kultura, którego celem jest prezentacja potencjału kreatywnego drzemiącego w tym co nieprofesjonalne i amatorskie. Dzięki włóczkowemu medium chcemy zszyć się jak i zżyć z miastem. Dla Nas i dla innych. Zapraszamy wszystkich chcących zabić nudę, pobawić w sztukę uliczną i przekroczyć granice to co publiczne a prywatne. Zabierz więc motki i kłębki włóczki, chwyć druty czy szydełko i dołącz do Naszego projektu.
Możemy razem omotać Choszczno!

Koordynatorkami pomysłu są – Marta Staniewska i Sabina Baczyńska.
Możemy zdradzić, że na pierwszy obiekt motania wybrały pewną niepozorną rzeźbę…
I na pewno nie tę monumentalną z mosiądzu nieopodal kościoła.
Chociaż kto to wie co w przyszłości?…

Nasze posty w temacie projektu: